O dezinformacích se často mluví s takovou jistotou, jako by příjemce znal přesnou definici i její používání (a pokud si čtete mou sérii článků, tak se k tomu rozhodně blížíte!) Realitou ale je, že většina zemí ani Evropská unie s tímto fenoménem zatím nepočítala ve svých nástrojích ani legislativě ačkoliv je to něco, k čemu se v Evropské unii schyluje. Na příkladu několika zemí jsem tedy v tomto článku sepsala, jak se s dezinformacemi doposud v různých zemích pracovalo a co by si z toho Evropská unie měla odnést.
Ještě nikdy v historii neležela na médiích taková zodpovědnost jako dnes. A vlastně i na nás, kteří média konzumujeme. Můžeme ale vyhrát souboj s šiřiteli fake news?
Kvazi-náboženská konspirační teorie QAnon, která se šíří na populárních internetových platformách, si nakonec našla cestu do Evropy. Ale co je přesně QAnon a proč by nás to mělo zajímat?
Koronavirová pandemie se bohužel ukázala jako skvělá příležitost pro šíření dezinformací a dezinformačních narativů. Počet šířených dezinformací celkově se nezvyšuje, co se však zvyšuje, je podíl těch spojených s virem.
Čínská společnost ByteDance nápadně spěchá se zřízením hlavního právního zastoupení v Dublinu pro svého komerčně nejúspěšnějšího poskytovatele sběru dat, společnost TikTok. Proč právě Irsko?
Každý den je virtuální svět okolo nás dějištěm střetů jako vystřižených z Tolkienova Pána prstenů. Zlotřilí trollové se podlými útoky snaží oslabit, rozeštvat a porazit lidstvo, hrdinní elfové se jim v tom snaží zabránit. Jelikož to však není pohádka, ale naše realita, bude o trollech a obraně proti nim dnešní článek. Proč žijí na farmách? Jak se zachovat, když na některého natrefíte? A kdo jsou elfové?